Poradňa

Neplaťte za elektrinu a plyn viac, než musíte

Desatoro úspory na energiách

1 Zožeňte si úsporné osvetlenie na báze LED diód. Vyššia nákupná cena LED žiaroviek sa vám viac než vráti v usporenej energii a ich dlhšej životnosti.
1 Zaželajte svojmu domácemu kinu dobrú noc a vypojte ho zo zásuvky. Televízia odpočívajúca v pohotovostnom režime (stand-by) vás môže stáť i niekoľko desiatok eur ročne, iná domáca elektronika dokonca i dvojnásobok.
1 Pre ohrev pokrmov používajte mikrovlnnú rúru, pre ohrev vody zasa rýchlovarnú kanvicu. Elektrická platňa potrebuje čas na zahriatie, počas ktorého úplne bez úžitku doslova spáli vaše peniaze.

Nové elektrospotrebiče dokážu usporiť energie

Nakúpiť si do domácnosti nové elektrospotrebiče je iste nákladná záležitosť, podľa odborníkov sa však stopercentne vyplatí. Moderné elektrospotrebiče sú veľmi úsporné, napríklad investícia do modernej chladničky v energetickej triede A+++ (staré značenie) či A (nové značenie) sa na ušetrenej elektrine vráti v čase jej životnosti. Moderná varná doska má zasa v porovnaní so staršími modelmi o 20 až 30 % nižšiu spotrebu elektriny, tie s ohrevom Hi-Light alebo indukčné dokonca až o 60 %.

To isté platí v prípade novej umývačky, ktorá dokáže riad umyť výrazne úspornejšie. Moderné práčky zasa šetria dvakrát. Nielenže spotrebúvajú menej elektriny, ale dokážu bielizeň už i zvážiť a tomu potom prispôsobiť množstvo spotrebovanej vody.

1 Znížte manipuláciu s chladničkou a pravidelne ju odmrazujte, keď námraza presiahne hrúbku 3 mm. Ľad môže zvýšiť jej príkon až o 75 percent. Alebo si kúpte priamo novú s funkciou No frost.
1 Perte na nižšej teplote. Bielizeň síce nebude belšia, ale dlhšie vám vydrží a prechod z deväťdesiat stupňov Celzia na šesťdesiat znamená úsporu približne 25 %.
1 Objavte čaro sušenia bielizne na vonkajšej šnúre. Na rozdiel od sušičky za to nič neplatíte. Pokiaľ nechcete, aby sa na vašu bielizeň pozerali susedia, použite domáci rozkladací stojan.
1 V zime sa skúste trochu otužovať, v lete si zvyknite na vyššiu domovú teplotu. I jeden stupeň na termostate vám prinesie znateľné úspory.

Aby ste v novom byte neminuli za energie viac než za nájom

Náklady na vykurovanie sú vo väčšine domácností najväčšou položkou v celkovom účte za energie. Najviac ich má šancu znížiť ten, kto si nové bývanie len plánuje, pretože môže zasiahnuť do dispozície bytu či domu a do jeho technického vybavenia. Podlahové vykurovanie napríklad zachováva tepelnú pohodu v byte a navyše môže byť teplota o 2 až 3 stupne nižšia než pri klasickom vykurovaní. To prináša až 15-percentnú úsporu nákladov.

1 Zvážte výmenu starších domácich spotrebičov za nové úspornejšie s označením A+ a lepšie (staré značenie) či A – D (nové značenie). Vaša peňaženka to uvíta. V orientácii Vám pomôžu tzv. energetické štítky, ktoré popisujú energetickú náročnosť daného spotrebiča. Spotrebiče v triede A sú najúspornejšie, spotrebiče v triede G majú naopak spotrebu najvyššiu.
1 Obmedzte tepelné straty. Pokiaľ máte starší dom, nechajte si ho zatepliť. Ak plánujete novostavbu alebo rozsiahlejšiu rekonštrukciu, zvážte podlahové vykurovanie, ktoré vyžaduje zhruba polovičnú teplotu vykurovacieho média v porovnaní s bežnými radiátormi.
1 Pokiaľ chcete byť naozaj „trendy“, buďte ekologickí a investujte do ohrevu vody prostredníctvom slnečných kolektorov alebo do strešných fotovoltaických článkov.